MALARSTWO

Ryszard Paprocki

SUNRISE

GALERIA OBRAZU

OPIS OBRAZU

Technika
Olej na płótnie

Główne wymiary
100 x 70 cm, 39 x 27,5 cala

Symboliczne przesłanie obrazu
Kompozycja geometryczna w tonacji błękitu, czerwieni i żółcieni(ugru). Te trzy podstawowe kolory koła barw są często stosowane przez artystę. Ważnym założeniem artysty w kontekście
gamy kolorystycznej jest to, że nie używa w swojej palecie koloru zielonego, pozostawiając ją otaczającej nas przyrodzie i naturze.
Na obrazie widzimy dwie geometryczne przestrzenie tła z pionową granicą, w które wkrada się dynamicznie obrócona płaszczyzna centralnego prostokąta, rozerwanego na dwie części w strefie tej granicy. Ten zabieg jest dosyć często stosowany w twórczości Paprockiego. To jakby echo jego artystycznej korespondencji z twórczością i założeniami Wasilija Kandinsky’ego dotyczącej punktów granicznych i stosowaniem dynamiki linii skośnej, niejako bardziej dynamicznej niż linia pozioma i pionowa.
Tytuł pokazuje pewne echa dotyczące impresjonizmu, przywodzi wprost tytuł pierwszego impresjonistycznego obrazu w historii „Impresja – wschód słońca” Claude Monet’a. Paprocki jest wychowankiem profesora Juliusza Joniaka, który był jednym z polskich późnych postimpresjonistów (post kapistów), stąd związek samego tytułu i de facto całej twórczości Paprockiego z impresjonizmem. Twórczość Paprockiego należy również do dziedziny tzw. koloryzmu czyli nurtu postimpresjonistycznego w historii sztuki.

Zadaj pytanie dotyczące dzieła

tel.: +48 601 566 435, +48 601 066 436
e-mail: info@arteneos.pl